Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.06.2023 18:33 - G. VII. ДЕВНЕНСКИТЕ КАРСТОВИ ИЗВОРИ ОЩЕ ПОМНЯТ ТЪЖНИТЕ ОЧИ НА НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО (ОГЛОН) АСПАРУХ МАДЖАР
Автор: devnenetz Категория: История   
Прочетен: 1286 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 21.06.2023 09:45

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 От 680 до 2023 година са изминали 1343 години, но в Девня те не са заличили спомена за Н. В. (Оглон) Аспарух Маджар.

Фиг. 17:

Девненският „Вълшебен извор“ – (тур. ез.: „Havuza“ / „До басейна“, или тур. ез. „Havuz“ = „Басейн“).

A. Аспарух Маджар / Asparukh Madjar (680 – 701, Danube Bra" ga ria) и 200 000 славяни? WESTERN HUN‘S KHAN Lineage

http://s155239215.onlinehome.us/…/71…/HunKhansDiagramEn.htm

Фиг. 18:

ХАНСКА линия на ЗАПАДНИТЕ ХУНИ Част от родословното дърво на кан Asparukh Madjar (Маджар). Пред опасността от хазарите Аспарух се предвижил на юг с 200000 (?)„славяни“ и основал Дунавска България. (Дали Аспарух е „избягал с 200000 славяни“ не е предмет на разглеждане в настоящата статия).

Тази значително достоверна (според мен) родословна схема, в която фигурира Аспарух Маджар – третият син на Кубрат, e важна, защото показва интересния факт, че между бeзбройните си имена основателят на Дунавска Брагария / България Аспарух е носел и най-неясното и абсолютно непроучено име Madjar / Маджар. Досега не съм срещал някакви български научни обяснения или хипотези за произхода и значението на това му име. Да. Никой не се е потрудил над това име Маджар, а то наистина е съществувало. Съществувало е, но през изминалите 1322 (или 1331) години (!) явно е било слабо запазено и слабо запомнено от изстрадалия ни български народ Тази двувариантност в посочените години произтича от двете твърдения (предположения) на учените за годината на смъртта на Аспарух – 701 или 692 год.

В по-предните части на това изследване се спряхме на град Маджар (Баджары, Будьоновск). Твърде е вероятно Аспарух да е бил назоваван и с името Маджар още от времето, когато се е родил и живял в държавата на баща си, когато нейната столица е била във Фанагория. Сега обаче ще направя опит да разработя причините и логичния път, по който името Маджар на Аспарух може да е възникнало и да му е било „лепнато“ от времето, когато е управлявал Дунавска България от Девненската си столица. Че Девня е била неговата столица в един близък ден няма да има спор, защото в моята обширна разработка този факт е доказан, ако не стотици, то поне десетки пъти.

„Asparukh Madjar (680 – 701, Danube Bra" ga ria)“

http://s155239215.onlinehome.us/…/71…/HunKhansDiagramEn.htm

МОИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПРЕВОД (ДЕШИФРИРАНЕ) НА ТОЗИ ИСТОРИЧЕСКИ ЗА БЪЛГАРИЯ ИЗРАЗ:

Фиг. 19:

1. Asparukh Madjar (680 – 701, Danube Bra" ga ria.
1. Аспарух Маджар (680 – 701, Дунавска Брагария / България).

2.
Asparukh Mad jar (680 – 701, Danube Bra" ga ria.
2. Аспарух Лудият извор/ Лудетината (680 – 701, Дунавската вена / Девненските извори). Може би резиденцията на Аспарух е била до извора „Лудетината“, който съществува и до днес под това име. Ще ми се тази „случайност“ да не е „случайност“.

3. Asparukh Mad jar (680 – 701, Danube Bra" ga ria.
3. Аспарух Лудата делва / чаша (680 – 701, Дунавската вена /Девненските извори).

4. Asparukh Mad jar (680 – 701, Danube Bra" ga ria.
4. Аспарух Лудият извор (680 – 701, Дунавската вена (Девненските извори). Делвата, чашата, водоносът и др. са символи и синоними на изворите.

5.
Asparukh Mad jar (680 – 701, Danube Bra" ga ria.
5. Аспарух Лудата / Потъналата във водата и изплувала по чудо (с намесата на Божеството)  празна златна или сребърна делва (680 – 701, Дунавската вена / Дунавската река Девненска).

Кратки обяснителни бележки:

1. Основните търсения в нета и преводите са извършвани чрез Гугъл и Яндекс.ру. 2. Изразът „Bra" ga ria“ по всяка вероятност е първото и единствено основание за възникването на името България. Като по някакво странно чудо руският https://dic.academic.ru превежда „Bra" ga ria“ = Вена (водна Жила) или Аорта. 3. Историкът Йордан е разказал в „Гетика“ за необичайното (умопобъркващото, лудото потъване и неочаквано изплуване на празната и тежка златна (сребърна) делва, която била изпусната от племенницата на император Траян (и дъщеря на сества му Марциана), в длъбините на Девненската река Потамос. 4. Хиляди години обитателите и преминаващите през тогавашна Девня хора са смятали, че изворите и реката са т. н. шесто (макар и подземно) разклонение на река Дунав. Според тях река Девненска извирала бурно от Девненските карстови извори, чиято прекрасна вода извирала по подземните Дунавски жили (вени). 5. Тъй като (думата) името БРАГА се среща като „ферментиращ“ материал за производство на ниско алкохолна напитка (приличаща на днешните напитки като бира и др. (дори и по-силни такива) си заслужава българските историци и изследователи да съсредоточат своето внимание и работа върху частите от старите земи на българите обхващащи Иберийска (Грузинска) Брагария и днешните Украйна, Молдова, Румъния, България, Чешка Брагария и др. КАТО ЧЕ ЛИ ДУМАТА БРАГА Е КЛЮЧ И КЪМ ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРИЯ, И КЪМ СЪЩНОСТНИЯ ПРОИЗХОД НА ИМЕТО НА НАШАТА ДЪРЖАВА. АСПАРУХОВИТЕ БЪЛГАРИ ИЛИ СА БИЛИ „ЛУДИ ПИЯЧИ“ НА „БРАГА“, ИЛИ „МЕХУРЧЕСКОТО ВРЕНЕ“ НА ДЕВНЕНСКИТЕ ИЗВОРИ ИМ СЕ ВИЖДАЛО КАТО „ФЕРМЕНТАЦИОНЕН ПРОЦЕС“. Или нашите предци са били, така да се каже, „чашка аркадаши“. Ще ми си това (последното) да не е вярно но знае ли се… 6. Днес Българското име БРАГАРИЯ е в Космоса: „АСТЕРОИД № 4884 БРАГАРИЯ“ на руския изследовател Чернѝх Н. С. слави Кримската астрофизическа обсерватория и България, а ние БЪЛГАРИТЕ хал хабер си нямаме от това. Но както е казал нашият народ, „ТО ДА БЕШЕ САМО ТОВА“…
7. https://www.liveinternet.ru/users/kakula/post493823099/: „(4884) Брагария (латинское название – Bragaria) – астероид главного пояса. Назван в честь Луки Федоровича Брагара (родился в 1938 году), старшего преподавателя кафедры педагогики политехнического института (Молдова).“ Видно е, че Брагара се среща и като фамилно име. А ние знаем ли поне това!?...

.....................................................

В края на тази начална статия можем да направим следните изводи:

1. Второто име Маджар на Аспарух Маджар може да се е появило като такова още от разпространената във Великата България на баща му Кубрат дума Маджар (Маджары) – въпрос, на който се спряхме по-преди. Тук интересното е дали това име Маджар се среща в по-подробното и по-голямо родословие на Атила – прапрадядото на Аспарух. Стана достатъчно ясно, че „маджар“ може да означава и „камък“, и „телега“, и „каруца“, и „каруцар“, и „превозвач“, „водач“ и др.

2. Второто име Маджар на Аспарух Маджар, може да бъде преведено чрез Гугъл и през редица езици, като „Madjar“ се разчлени на две части: „Mad + jar“ и тогава се появяват преводи като: Лудата чаша, Лудата делва, Лудият извор (Сумасшедший стакан, Сумасшедший кувшин, Сумасшедший источник) и др. Това е много (МНОГО!) сериозен и неслучаен вариант за превод, който насочва смисъла към ЛЕГЕНДАТА ОПИСАНА ОТ ИСТОРИКА ЙОРДАН В „ГЕТИКА“ ЗА „ОБЪРКВАЩАТА“ УМА НА ТОГАВАШНИТЕ ХОРА ЗЛАТНА ИЛИ СРЕБЪРНА ДЕЛВА, КОЯТО МАКАР ЧЕ БИЛА ПРАЗНА, ПОТЪНАЛА В ДЪЛБИНИТЕ НА МАРЦИАНОПОЛСКАТА РЕКА И НАПУК НА ПРИРОДНИТЕ ЗАКОНИ БИЛА ИЗХВЪРЛЕНА ОТ ПОДВОДНА БОЖЕСТВЕНА НАМЕСА ОТНОВО НА ПОВЪРХНОСТТА НА ВОДАТА. На хипотезата, че столицата на Аспарух е била в Девня е посветена моята дългогодишна разлработка и доказателствата за това са безброй. Така че тук нямаме случайност, а още едно и то много солидно потвърждение на моята хипотеза.

3. Много важен е преводът и на израза „Danube Bra" ga ria“. В края на краищата бих се спрял на следни три варианта:
а) Дунавска Пивовария.
б) Дунавска вена (Река Девненска извира от вена на река Дунав).
в) Голяма група Дунавски (Девненски) извори.

Но тези въпроси ще бъдат разяснени по-подробно в следващата публикация.


ЦЯЛАТА СТАТИЯ ЗАЕДНО С ИЛЮСТРАЦИИТЕ МОЖЕ ДА СЕ НАМЕРИ НА СТРАНИЦАТА МИ ВЪВ ФБ: 

https://www.facebook.com/Devnenetz (20. 06. 2023 год.).


20. 06. 2023 год. Автор на ДЕВНЕНСКИ ИЗВОРИ ЗА ЕВРОПЕЙСКА И БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ: инж. Др. Драгиев

– Следва част H –



Гласувай:
1



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: devnenetz
Категория: История
Прочетен: 1204353
Постинги: 528
Коментари: 339
Гласове: 1260
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930